17 maji dita e Çlirimit të Shqiponjes nga Erald Selca

Me 17 Maj të Vitit 1999 u çlirua Jabllanica (Shqiponja) , Dushkaja nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës nën Komanden e Komandantit Legjendar të ZOD Ramush Haradinaj dhe Brigadave dhe njesiteve tona elite .
Ky fshat ishte strehë e Adem Jasharit madh , Hashim Thaçit , Kadri Veselit , Bekim Berishes Fatmir Limajt , Fehmi Lladrovcit dades Xhevë , Ali Ahmetit e mijera luftëtareve nga çdo cep i atdheut dhe botes të cilët në familjen e Gjeneral Lahi Brahimajt , mësuesit Hysen Brahimaj te Zenelajt e lavdishem , Islamajt kudo gjenin mikëpritje vëllazerore sepse ky fshat i dha kombit çdo gjë .
Armiku Jugosllav pësoi humbje të mëdha në teknikë ushtarake dhe në njërëz .
Kryebaza e UÇK -së Jabllanica heroike e dhjetra dëshmorëve e qindra luftëtarëve dhe mikëpritese e mijëra luftëtarëve të lirisë po rezistonte me Flamurin Kombëtar në duar siç ka berë gjithnjë populli jonë shtresa atdhetare .
Gjithmonë duhet ti jemi mirënjohes dëshmorëve dhe martirëve , sakrificave të brezave të terë në luftën për çlirim , liri dhe Bashkim Kombëtar .