Enveristët urojn 28-29 Nëntorin🇦🇱✊

Fronti Popullor i Enver Hoxhes Ferizaj uron Kombin për 28-29 Nëntor

Fronti Popullor i Enver Hoxhes me seli në Ferizaj uron mbarë kombin shqiptar kudo ku ndodhet në trojet etnike ,në Republikë të Kosovës në Republikë të Shqipërisë në trojet tona nën pushtimin malazez , serb maqedon dhe grekë dhe mbarë mërgaten shqiptare .

Festa ma e madhe e kombit shqiptar padyshim është 28 Nëntori i të madhit Skënderbe prijësit tonë legjendar shpëtimtarit të kombit nga shfarosja nga hordhitë otomane , ishte Skënderbeu që bashkoi kombin ishte ai që ruajti atë 25 vite .

Pas një gjumi e okupimi mizor peseshekullor pas LSHP 1878 Rilindja u zgjua dhe ndodhi Nëntori dytë me shpalljen e mevetsise mbarë trojeve me 28 Nëntor 1912 të me Ismail Qemailin me delegatë nga mbarë viset .

Kur kombit i kanosej zhdukja nga mortaja zezona nazifashiste Skënderbeut i kishte lind qysh me 16 Tetor 1908 një vëlla Enver Hoxha i cili themeloi drejtoi PKSH dhe hodhi popullin në luftë çlirimtare triumfatore duke ja nderuar armet Shqipërisë .

Enveri çliroi atdheun me forcat partizane me forca vetanake dhe me gjak shumë e 28 dhe 29 Nëntori i 1944 të gjeti Shqipërinë londineze të lirë .

Kombi mbi gjysemeshekulli u bë superfuqi nga një vend primitiv e i paarsimuar pikërisht epoka Enveriane parashikonte dhe clirimin e trojeve tona nën okupim jugosllav grekë .

Kur Shqipëria Enveriane bënte manovra ushtarake Beogradi dhe Athina e bënin në brekë kishte dinjitet e fuqi .
Jugosllavi BRSS Kinë etj u mposhten miza nuk guxonte të kalonte në truallin tonë zjarr dhe çelik ishin zemrat revolucionare rinia hidhej mbi tanka autoblinda me flamur për flamur dergjeshin mijëra kolos baca Adem Demaçi Fazli Greiçevci Rexhep Mala Nuhi Berisha .

Nga frymezimi i Tiranes zyrtare LPK do krijonte UÇK e cila do dilte në skenë me 28 Nëntor 1997 në ditëlindjen e mitikut Adem Jashari .

Duhet punojmë pa rreshtur me të vetmin synim bashkimin kombëtar si aspirata jonë me legjitime .

Vetëm të bashkuar jemi faktor dhe të rëndesishem në rajon e me gjerë .

Erald Selca dhe Agim Xhigoli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *