20 vite nga rënia e dëshmorit Veli Noci

Populli shqiptar gjithnjë ka zhvilluar luftëra të drejta me karakter çlirimtar mbrojtës dhe konform të drejtës sonë zakonore , ne kurrë nuk i ramë në qafë askujt por historikisht luftuam padrejtësitë historike karshi nesh !

Okupatori barbar serb po e mbante Kosoven dhe viset tjera shqiptare nën okupim mizor në aparteid dhe dhunë sistematike përderi sa nuk doli në fillim të viteve 90-ta në skenë kryevepra jonë projekti shekullor i shqiptarëve Ushtria Çlirimtare e Kosovës si ushtri e popullit .

Serbia e kuptonte vetëm gjuhën e forces andaj djaleria dhe vajzeria më e mirë e kombit u rreshtua në UÇK-në tonë e cila ja ktheu dinjitetin e nëpërkëmbur popullit shqiptar .

Ushtrisë së Zahir Pajazitit Edmond Hoxhes Luan Haradinajt Adrian Krasniqit Komandantit Legjendar adem Jashari ju bashkuan edhe shumë trima të paepur si Veli Noci nga Dujaka e Gjakovës, i cill ishte rritur dhe edukuar në një familje me taban kombëtar dhe si familje puntore me nder të madh gjithëandej .

Qysh i ri Veli Noci ishte rritur me ndjenjat me sublime të dashurisë për Shqipërinë Tropojen Tiranen Janinen me idealin e çlirimit dhe bashkimit kombëtar , Veliu urrente çizmen vrastare serbe dhe ishte betuar se do ti luftonte për vdekje ata në momentin kur do kërsiste lufta dasma e madhe e lirisë sonë të paguar shtrenjtë me gjak brez pas brezi .

I edukuar nga baca Adem , nëna Nurije e si nipi i famshmit Haxhi Alisë nga Juniku nuk kishte si të ndodhte ndryshe , strategu trimi vizionari Veli Noci u rreshtua nga të parët në UÇK në Dukagjin duke lenë gruan fëmijet e vegjël motrat prinderit për ta dhenë kontributin epokal në çlirimin e Kosoves .

Në fillim vitit 98 e gjejmë në Gllogjan te Ramush Haradinaj në Jabllanicë Lug të Baranit , në Junik në Jasiq në kryerjen e shumë aksioneve guerile në aksin rrugor Pejë -Deçan-Gjakovë me njesitet tona duke ju shkaktuar shumë humbje forcave armike serbe në teknikë dhe njerëz .

Trimi i madh Veli Noci dhjetra herë barti dhe armatime nga Shqipëria në Kosovë me krahet e njomë rinor me vullnet të çeliktë , ishte burrë modest fjalepak e atdhetar shembullor .

Në një nga ditët në pranverën e këtu e 20 vite me parë , me datë 23 Prill kolosi Veli Noci bashkë me trimin e madh Blerim Jonuzaj e dhjetra bashkëluftëtar të tjerë në një pusi betejë të përgjakshme me forcat serbe ranë në altarin e lirisë në malet e Koshares .

Duhet të jemi të vetëdijshem si popull se me gjakun e Veli Nocit , Blerimit e mijëra dëshmorëve jemi të lirë frymojmë shqip , andaj duhet ta çmojmë brez pas brezi amanetin e dalëzotëseve të atdheut dhe të punojmë për Bashkimin Kombëtar./JaninaPress

Leave a Reply