Bekim Berisha me shok bënë epokë

Gjeneral major post mortum Bekim Berisha -Abeja , padyshim është një nga figurat më madheshtore të kombit në të gjitha kohërat personalitet unikal dhe sëbashku me vëllaun e idealeve Gjeneralin lavdimadh Bedri Shalen nga një familje ikonë kombëtare siç ishte ajo e Gjeneral Shaban Shales Bekimi ishte i pandarë deri frymën e fundit kur 24 vite me parë në Junikin e qëndreses ranë dhe djemtë e asfaltit Elton Zherka dhe Përmet Vula .

Gjeneral Bekim Berisha ishte gjeneral i terenit dhe themelues drejtues i Akademisë ushtarake të UÇK -së në Açarevë të Skenderajit si bastion i UÇK -së

Kontaktet e para me UÇK -në Gjenerali me fame boterore Abeja i kishte mes themelueseve e drejtueseve të saj eminent me vëllezerit e armëve si Hashim Thaçi , Kadri Veseli , Fehmi Lladrovci , dada Xhevë Krasniqi Lladrovci , Lahi Brahimaj ku te ky e kishin dhe konakun e madh të gjithë mandej delnin në zonat tjera të përgjegjesisë

Bekim Berisha Abeja ishte ai që shkollë mesme kishte rrahur disa herë në Pejën tonë shumë oficer Jugosllav dhe i kishte lidhur si qentë te shkolla e artit ODHISE PASKALI , ishte Gjeneral Bekim Berisha ai që kur kroateve nuk ua mbante bytha frontet me te ashpera hynte ai dhe emri i tij kishte tmerruar Sllobodan Millosheviçin dhe ja kishte shtuar namin te Franjo Tuxhmani i cili do ta vleresonte sa 1 mije luftëtar kroat

Shumë shqiptar atdhetar e trima pakices atdhetare mezi kishin pritur me luftuar Serbin në Kroaci BIH Kosovën tonë , e Abeja Fehmiu Xheva Arif Krasniqi Naim Maloku etj kishin vepra e jo llafe sido do qe po na shesin mend tv si njefare Rrahim Ademi

Ndikimi i Abes në UÇK ishte fundamental kam fol dhe me nje dokumentar për të kanë fol krejt kreret e luftes dhe vellau i tij i armeve i momenteve fundit n/kolonel Astrit Huskaj etj

Superstrategu Bekim Berisha ishte me njesitet e tij elitare tmerri i armikut serb dhe zemra e madhe e UÇK -së

Kur ra Bekim Berisha Abeja , Bedriu Eltoni Permeti ishte goditje e madhe për UÇK e Kryekomandantit Adem Jashari po hakun me mijera herë marrë ja kemi çdo atdhetari duke e çliruar Kosoven e Shqipërisë .

Ne duhet si shoqëri të mesohemi te ua dimë vlerën dëshmorëve dhe luftëtarëve përjetësisht

Erald Selca