Poezi nga profesoreshë Nexhmije Bojaj

JETA

Nese jeta te thote te rrezova
Buzeqeshi asaj me ironi
Dhimbjen shnderroje ne force
Dhe ngrihu ne kembe perseri
.
Nese jeta te duket e erret
Pa shpres pa kuptim o nuk di
Merr forcen qe ke brenda teje
Dhe fillo ec me shpejtesi
.
Nese jeta te thote te vrava
Aspak mos i jep rendesi
Thoji vertet une qava
Por qesh dhe jam i lumtur perseri
.
Nese jeta te thote te munda
Nuk eshte e vertet ti e di
Brenda teje je vetem force
Paqe sinqeritet dhe siguri
.
Nese dikush me ironi te flet
Lere ate ne qetesi
Se zoti ta merr hakun vet
Mjafton pastertia tek ti.
N.B

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *