Bule Naipi-Heroina e Kombit

Bule Naipi lindi ne vitin ne 1922, ne Gjirokaster. Ajo ishte anetare e Rinise Komuniste se bashku me Qemal Stafen. Qe ne fillim te femijerise se saj u perball me veshtiresi te medha. I ati i saj largohet per ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe le vetem Bulen dhe te vellain, Sadon. Te dy femijet e familjes Naipi dalin partizane, duke dhene kontribut te madh ne largimin e pushtuesit nazist nga Shqiperia. Buleja pasi tregon trimeri te pashoq ne Luften Antifashiste Nacionalçlirimtare, perfundoi ne duart e armikut, i cili e vari ne daten 17 korrik te vitit 1944 ne sheshin “Çerçiz Topulli”. Heroina edhe ne momentet e fundit, e palekundur perpara armikut tregoi nje virtyt te larte te vajzave shqiptare, edhe pse ishte vetem 22 vjeç ne ate kohe. Me shembullin e Bule Naipit dhe shoqes se saj Persefoni Kokedhima iu tregua okupatorit se shqiptaret bejne nje lufte te drejte dhe te pabarabarte, dhe se me çdo kusht kjo lufte do te fitohet.

Marre nga Erald Selca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *