Heshtje e turpshme nga politika ndaj fushatës vendore e ndërkombëtare kundër UÇK-së

Heshtja e turpshme e lidershipit dhe shoqërisë ndaj librave Anti-UÇK

REPLIKA IME NDAJ Pierre Pean Gazetarit Francez

Ne nuk duhet fare të befasohemi me qasjen serbe ndaj nesh nga media elita e tyre dhe politika zyrtare e Beogradit ,e cila tradicionalisht është dhe do jetë antishqiptare e tërbuar dhe nga njerzitë lobet e tyre franceze ,italiane dhe zviceriane .

Ne jemi disa nga ne armiqet më te mëdhenjë te kombit shqiptarë qarqet kinse intelektuale -mediatike tonat dhe emra përveqem, si Fatos Lubonja e shkrimtari Arben Idrizi etiketojnë fyejnë luftën antiserbe clirimtare heronjët legjendarë si Adem Jashari ,Zahir Pajaziti ,Agim Ramadani etj cdo gjë mund pritet nga Beogradi dhe lobet e tyre në mediume dhe politikë dhe drejtesi ,kur ne fyejmë vetveten gjakun e derdhur lumë pse ?mos të na shajnë dhe denigrojnë të huajt e paguar dhe serbët .
Lufta e madhe Çlirimtare e UÇK-së duhet mbrohet me ligj dhe kushtetutë si dhe personalitetet eminente kombëtare tona ndër shekuj ,ne tash e sa vite mirremi me vetveten se cili subjekt ose individë ka kontribuar me shumë në luftë ,kush ka qenë me trimë dhe se si ti përvetsojmë dëshmoret në baza idelogjike dhe krahinore ,flejnë ish strukturat komanduese Thaci Haradinaj etj flejnë subjektet politike reagojnë vetëm po u preken interesat e tyre partiake ,flenë Akademia e marres flenë shoqëria civile e heshtja është miratim aprovim ndaj aferave dhe tendencave denigruese të kombit tonë .
Edhe luftë shtypi serbosllavë dhe ai i Rugoves dhe Saliut denigronin UÇK-në kauzen liridashese mundin dhe djersën e rinisë progresive jo qullashe ,pas lufte e deri këto ditë në vendet fqinje dhe botë janë botuar një serë artikujsh antishqiptarë e Prishtina dhe Tirana kanë heshtur te zenë pas përfitimeve dhe kolltuqeve .
Pas librit skandaloz të ish kryeprokurores Hages Carla Del Ponte kundër luftes tonë drejt doli sharllatani zvicerian Dik Marti me akuza qesharake të Shtëpisë verdhë duke na dëmtuar imazhin botë si kinse ne paskemi qenë trafikanta droge ,njerezish dhe jo clirimtarë .
Ne kemi respektuar cdo konvente lufte atë Gjeneves ,drejtave të njeriut dhe zakonet eshqiptarit për mos vrasje civilesh ma gjeni një masaker që e kemi berë gjatë historisë nuk ka ne nuk vrasim civil ,është jashtë traditave tona fisnike se gjenocid kryejnë popujt barbarë ,serbosllavet ,grekët madje edhe nga vendet e mëdha ne jo.
Këto ditë kori i jashtëqitjeve të kombit filloi me fushaten antiluftë i cili u pasua nga një libër skandaloz i një gazetari proserb francez Kosovo une guerre juste pour creer un Estat mafieux në shqip dmth Kosova një luftë vetëm sa për te krijuar një shtet mafiozesh me autor Pierre Pean .
Ky libër fyenë një komb te terë ,fyenë gjakun e dëshmorëve masakrat ,martiret 20 mijë femrat e dhunuara shqiptare ,një milion refugjatët dinjitetin tonë autori shkon aq larg sa na quan ,terrorista .se luftë nuk kishte po konflikt armatosur dhe si rrjetë droge ndërkombëtaresh të lidhur me fundamentalista .
Autori i ftuar në Tv francez TV-5 etj promovon librin e tij me shumë pompozitet duke na quajtur edhe Kolumbi Europiane me të padrejtë si vrima zezë e Europes .
Të meta ka pafund te ne nga lidershipi ikorruptuar dhe joatdhetarë po nuk lejohet diskreditimi i një populli terë ,ku është ambasadori ynë Paris ?ku është qeveria ?ku është paria vendit ku janë elitat e intelektualët e kafeneve ,ku janë shoqëria civile pse heshtin ndaj përdhosjes tonë ,ku janë patriotat me bateria ,ku janë profiterët e luftës ku janë strukur ,ku është Tirana zyrtare asgjëkundi le botohen libra e filma dokumentarë antishqiptarë aq u bën ketyre individeve skandaloze jo atdhetarizem .
Ne na vriten shqiptarë Greqi ,Maqedoni ,Mal te Zi ,Preshevë nuk reagojmë ,dalin enciklopedi antishqiptare maqedonase ne heshtim ,dalin libra prapë se prishim rehatinë personale jemi popull pa lidership atdhetarë dhe jodinjitozë,e kanë pa edhe tjerët prandaj ata na shajnë si O.Shmidi ne opa akademikë i bejmë paradoxe tona përhershme .
Çeshtja kombëtare duhet na bashkojë pa dallim nuk mjaftojnë reagimet e disa intelektualeve të ushtarakeve dhe mijat kam berë një seri shkrimesh mbrojtje vlerave tona kombëtare .
UÇK-ja është e mbarë shqipëtareve andaj të zgjohemi se prandaj jemi të vonuar nacionalista romantikë shek 19-të ,po ishim me agil atdhetar do ishim mbi 25 milionë jo rreth 10 milionë mbarë boten .
Personat e lartecekur duhet paditur shteti ynë dhe shpallur non-grata të sillemi ndonjëherë dinjitetshëm e medet për ne ./

Shkelzena e Rrona , Veton Surroi e Flaka e sa e sa bastarde jugonostalgjik vendor e te huaj te paguar nga Serbia nuk mund e njollosin dot lavdin e UÇK-së

Erald Selca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *